• Vznikla v roku 1945, kedy boli  všetky školy poštátnené.

Do roku 1949 fungovala základná škola ako osem triedna ľudová škola s vyučovacím jazykom slovenským.

Od roku 1949 boli povolené aj triedy s vyučovacím jazykom maďarským.

Vyučovalo sa na dve smeny, pretože priestorové podmienky boli nedostačujúce.

Triedy s vyučovacím jazykom slovenským aj maďarským  boli dvojtriedne.

V roku 1959 obyvatelia obce si  svojpomocne postavili novú školskú budovu s dvomi učebňami a učiteľským bytom.

V tejto budove bola umiestnená maďarská škola.

Slovenské triedy ostali v pôvodnej budove a až do roku 2000 sa presťahovali do školy s vyučovacím jazykom maďarským.

Z dôvodu ušetrenia prevádzkových nákladov sa obec rozhodla premiestniť základnú školu v roku 2007 do budovy materskej školy, kde sídli dodnes.

• Základná škola Gemerská Panica 258
      • Základná škola 258 980 46 Gemerská Panica Slovakia